רופא הפך פציינטית לשפחת מין

הפציינטית נגד הרופא

(מיוצגת על ידי עו"ד דוד קולקר).

האם מותר לרופא לקיים יחסי מין בהסכמה מלאה עם פציינטית בוגרת?

התשובה לשאלה הזו היא חד משמעית – לא! כך קובע פסק דין עדכני מ 04.12.13 המובא בפניכם כאן במקור (בהגבלות צו איסור פרסום של שמות הצדדים ומספר פרטים שעניינם צנעת הפרט של התובעת.)

יש רבים שלא יבינו מדוע התשובה צריכה להיות "לא" מוחלט. הרי לפציינטית מותר להתאהב ברופא. וגם הוא, הרופא, עשוי בהחלט להתאהב בפציינטית. ואם שניהם אנשים בוגרים, מבינים מה הם עושים ועושים את זה בהסכמה, מדוע לא?

הקודקס האתי של הסתדרות הרופאים אוסר על יחסים כאלה, לפחות שנה מאז סיום הטיפול, וגם אז מחייבים את הרופא המבקש לחרוג מהאיסור לקבל חוות דעת של רופא מומחה אחר בנושא. הסיבה היא החשש שזה יזיק לפציינטית שאינה מודעת לסכנה האורבת לה ביחסים מסוג זה.

הזהירות היתרה בעניין הזה נובעת כמובן מכך שמדובר ב"יחסי מרות" כמו שהחוק הפלילי קורא לזה, ואילו הפסיכולוגים קוראים לזה "טראנספרנס" או "יחסי העברה". יחסים כאלה נוצרים בין אדם לאיש מרות כמו רופא, שהם על פי רוב ומדרך הטבע יחסי כבוד והערכה  המונעים על ידי המנגנון הפסיכולוגי האנושי. במצב זה כוחו של הרופא רב, כל מילה שלו מקבלת משמעות ועצמה מיוחדות, ובנקל יכולים להתפתח "יחסי אהבה" או תלות שאינם מעוגנים באמת ברצון והצורך החופשי. וכשהחלש "מתאהב", אין קל מזה לרופא לנצל זאת ליחסי מין הניתנים מאהבה תמורת אשליה, ואשליה בלבד.

גם הפציינטית בעצמה שוגה בהבנת מה שקורה לה ולעיתים נדרשים שנים כדי שתוכל להשתחרר מהמלכודת הזו. יש מקרים שהדבר אורך שנים רבות כשהקרבן אינה מצליחה להגיע לכדי הכרה ומיקוד התובנה על הקשר בין האירועים הללו וההשפעה שלהם על מהלך חייה, כלומר המחיר היקר ששילמה ועודנה משלמת. אני ממליץ לקרוא את המקרה המאלף של "הפלונית" היישר מפסק הדין.

סיפור מאלף כזה הגיע לטיפולי. אישה מהמגזר הערבי, נשואה ואם לשניים  המטופלים אצל רופא המשפחה המבוגר ממנה בכ- 20 שנה, מצאה עצמה מאוהבת בזרועותיו ומקיימת איתו יחסי מין סדירים על פני תקופה של כ-6 שנים. אט אט חדרה למוחה ההכרה שהיא איננה אלא שפחת מין, ושהיא מונעת על ידי מניעים נפשיים שלא מאפשרים לה להשתחרר מאחיזתו.

משפנתה לעזרה של גופים שונים, כולל ארגונים המסייעים לנפגעות תקיפה מינית, לא מצאה אוזן קשבת. המקרה שלה לא התאים לאג'נדה השגרתית. אולי זה סתם רומן, אומרים אלו שאין להם הכח להתמודד, ומניחים את החופש לפושע להמשיך ולפעול באין מפריע. עורכי דין מן המגזר הערבי פשוט הזדהו עם הרופא! נוצר מצב שאפילו לא יכולה הייתה לספר להם את כל האמת מחשש שידחו אותה – כפי שאף קרה. או אולי תרצח על מזבח  "כבוד המשפחה".

אחרי שהתחלתי  בטיפול, מצאה עצמה מול המשטרה המקומית המיחסת לה רדיפתו של הרופא, ואפילו נעצרה למספר ימים בחשדות כבדים שנמנע ממני לפרט.

אבל, בסופו של התהליך, ואחרי שהצלחתי להגיש לבית המשפט את המקרה פרוש  על כל רבדיו באופן שניתן להבינו ולהזדהות עם הקורבן, ניסח כבוד השופט יהושע רטנר מבית המשפט השלום פסק דין , היכול לשמש מופת לכל מי שמבקש להבין את התהליכים הנפשיים ומערכת היחסים בין הקורבן למנצל, ובייחוד את תעתועי "האהבה" והקירבה שהקורבן מבקש מן המנצל גם אחרי שהבין, אחרי שהוא נמצא כבר בתהליך, ועודנו חצוי בליבו פנימה  אפילו נמצא כבר בתוך המשפט עצמו. פסק דין מאלף.

פסק הדין הזה הוא גמול מרפא, תרפויטי לנפגעת. היא מקבלת הכרה – recognition – הכל כך חסרים בשלבים הארוכים שמרגע התובנה, הניסיון להיחלץ ובמהלך המשפט – כאשר החברה אינה  מוכנה לתת לה הכרה, שלא לומר עוינת אותה ממש. הנפגעת במקרה שלנו נאלצה לעקור עם משפחתה מיישוב מגוריה בשל עוינות החברה והיחס האכזרי לילדיה בבית הספר. מחיר כבד מנשוא.

כן, וגם פיצוי כספי משמעותי נפסק לה.

אני ממליץ בכל לב, לא להתעצל ולקרוא את פסק הדין על כל 36 עמודיו.

הסוף, ההכרה הכל כך חשובה, החזירה לנפגעת – את רצונה לחיות.  פסק הדין ניתן ב- 04.12.13

בדומה ללקוחה זו יש בטיפולנו עוד מקרים הכלואים בחובת הסודיות והנאמנות ללקוח, וכל אחד ואחד מהם מדהים יותר מקודמו.

פסק דין פלונית נגד אלמוני

זה המקום לכתוב תגובה. כאן אפשר לשאול שאלות או לבקש עצה. אנו נעשה כמיטב יכולתנו להשיב